تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟

تاچیمتر یا تاکومتر در ساعت مچی به معنی سرعت‌سنج می‌باشد. وقتی ساعت مچی آنالوگ با صفحه گرد و اسپرت می‌خرید کنار صفحه‌ی گرد آن یک‌سری اعداد و ارقام  است (دو‌رقمی و سه‌رقمی)، که معمولا از ۴۰۰ کنار عدد ۲ شروع و به ۶۰ کنار عدد ۱۲ بر روی قاب ساعت مچی حک شده ختم می‌شوند.  تا به‌حال به این فکر افتاده‌اید که در مورد این اعداد اطلاعاتی کسب کنید؟ که این اعداد در کنار قاب ساعت‌ شما چه کار می‌کنند و به چه کار می‌آیند؟

در این مطلب قرار است از چیستی و کاربرد اعدادی که در حاشیه قاب ساعت شما قرار دارند سر در بیاوریم.

 

تاچیمتر(Tachometer) یا سرعت سنج چیست؟

هر نامی معنایی دارد که قرار است چیستی و کارکرد، نقش‌ها، اشخاص و هر چیزی از این دسته را معلوم کنند و اطلاعات موثقی در باب آن‌ها به ما ارائه دهند. اعدادی که در حاشیه قاب ساعت مچی شما کار گذاشته شدند، اسم و رسمی دارند که می‌تواند نقطه آغاز تلاش ما برای شناخت آن‌ها باشد.
راستی آیا تاچیمتر درست است و یا تاکومتر؟

نام دورسنج این اعداد را برای ما تعریف می‌کند و یا سرعت‌سنج؟! بالاخره این اعداد را باید چطور نام‌گذاری کنیم؟

Tachometer(به گواه فرهنگ آکسفورد: تاچیمتر)، به معنای چیزی است که سرعت را اندازه می‌گیرد و سرعت را نشان‌ می‌دهد. پس هر چه به جز تاکومتر (تاچیمتر) خواندنِ این اعداد اشتباه لفظی و هر چه به جز سرعت‌سنج خواندنش اشتباه مفهومی است.

تاچیمتر به‌ چه کار می‌آید؟

برای محاسبه سرعت‌تان لازم نیست حتما یک ساعت دیجیتال به همراه داشته باشید و یا از تلفن همراه‌تان استفاده کنید. ساعت‌های آنالوگِ شما، در این دنیای پر سرعت، می‌تواند دست شما را بگیرد و یاری‌تان دهد. البته به شرطی که ساعت‌تان به تاکومترها مجهز باشند.

تاچیمتر همان اعدادی‌اند که در حاشیه قاب ساعت‌ آنالوگِ شما کار گذاشته شده‌‌اند و کمک می‌کنند تا سرعت‌تان را اندازه بگیرید. همچننین  می‌توانند مسافت را با سرعت ثابت اندازه بگیرند و هم سرعت را با توجه به یک مسافت مشخص سنجش کنند.

حال بهتر می‌دانیم که اعداد سه رقمی در حاشیه این ساعت‌ها «برای زیبایی» نیستند، بلکه امکانی از امکانات ساعت‌اند و کارکرد مشخصی دارند. اما چطور از این امکان در کنار امکانات دیگر ساعت‌مان استفاده کنیم؟ برای جواب به این سوال ابتدا می‌بایست دریافت که تاکومترها چطور کار می‌کنند؟

تاچیمتر چگونه کار می‌کند؟

تاچیمتر سرعت در محدوده یک کیلومتر اندازه می‌گیرد. اما شما می‌توانید بر حسب موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید و آن‌چه که به آن نیاز دارید از آن کار بکشید.

اگر می‌خواهید سرعت خود را با توجه به یک مسافت مشخص، مثلا یک کیلومتر، محاسبه کنید بهتر است ابتدا در فاصله یک کیلومتر، دو نقطه را معلوم کنید. سپس زمان ورود و خروج شی را اندازه بگیرید. اما اگر می‌کوشید از مسافت سر در بیاورید، سرعتی ثابت، مثلا ۱۰۰ کیلومتر، را در نظر بیاورید و کورنومتر را به کار بیندازید. وقتی عقربه کورنومتر به عدد مورد نظر ساعت رسید، مثلا ۲۰ ثانیه، آن‌گاه می‌توانید بگویید که شما و یا شی موردنظرتان یک کیلومتر حرکت کرده‌اید.

اعدادی که ما (تاچیمتر) تاکومتر می‌نامیم، هرگز نامفهوم و کار کردن با این اعداد آن‌طور که به نظر می‌آید چندان سخت و پیچیده نیست.
کافی است که کمی مشتاق عملکرد ساعت باشید و برای شناخت آن وقت بگذارید، آن‌گاه می‌توانید از امکانات ساعت به درستی بهره بگیرید و در موقعیت‌های حساس استفاده کنید.
ساعت تنها یک وسیله زینتی نیست و اجزایش نیز تنها برای زیبایی طراحی نشدند. هر بخش از ساعت کارکردی مجزا و در عین حال مرتبط با یکدیگر دارند که آشنایی با آن‌ها برای شما مفید خواهد بود.

نوشته ایجاد شد 83

یک دیدگاه در “تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا