همه چیز درباره ساعت ضد آب

در میان بسیاری از ویژگی ها و مشخصاتی که در ساعت ها وجود دارد، یکی از برجسته ترین آنها مقاومت در برابر آب است. عدم نگرانی در مورد خیس شدن ساعت مچی خود در حین شستن دست یا دوش گرفتن، می تواند برای شما آرامش خاطر ایجاد کند! اما واقعا ضد آب بودن یا مقاومت در برابر آب در مورد ساعت به چه معناست؟ چگونه می توانید بفهمید که ساعت شما چه مقداری از آب را می تواند تحمل کند؟ دانستن این موضوع به شما کمک می کند از ساعت خود چه در زمان حمام رفتن چه در اعماق دریا مراقبت کنید!

تفاوت ساعت مقاوم در برابر آب و ساعت ضدآب

ساعت های مقاوم در برابر آب (water resistant) و ساعت ضد آب (waterproof)  اغلب به جای یک دیگر استفاده  می شوند. در حالیکه این دو اصطلاح معنی یکسانی ندارند. به زبان ساده ساعت های مقاوم در برابر آب می‌توانند برای مدت معینی یا تحت شرایط خاصی در تماس با آب مقاومت کنند. در حالی که یک ساعت «ضدآب» در تئوری باید غیرقابل نفوذ توسط آب باشد. اما حقیقت این است که هیچ ساعتی نمی تواند ضد آب بودن همیشگی را تضمین کند!

چه میزان ساعت مچی شما در برابر آب مقاوم است؟

برای بیان مقداری که ساعت در برابر آب مقاوم است چند راه وجود دارد. رایج ترین واحد اندازه‌گیری که استفاده می شود، متر است که معمولا با حرف “M” بیان می شود. همچنین از طریق ATM که تقریبا معادل ۱۰ متر است نیز بیان می شود. راه سوم برای بیان میزان مقاومت در برابر آب “Bar” است که برابر با یک اتمسفر است. در ادامه رایج ترین رتبه بندی های عمق آب را بررسی می کنیم.

مقاومت ساعت ضد آب در سطوح مختلف آب

۳ATM/3 Bar/30M: مقاومت در برابر آب تا ۳۰ متر یک سطح متدوال مقاومت در برابر آب که در بیشتر ساعت ها وجود دارد. اگرچه معمولا استفاده کنندگان این ساعت ها قصد غواصی در عمق ۳۰ متری دریا را ندارند. و فقط می خواهند هنگام دوش گرفتن یا چنین کارهایی از ساعت خود استفاده کنند. اما شما نباید هرگز این کار را انجام دهید! ۳ATM  یا همان ۳۰ متر فقط برای پاشش‌ های تصادفی روزانه آب مناسب است که احتمالاً هنگام بیرون رفتن آن را تجربه خواهید کرد. آب باران، شستن دست ها و … برای این ساعت ها مشکلی ایجاد نمی کند.

۵ATM/5 Bar/50M: تعداد کمی از انسان‌ها تا عمق ۵۰ متری شیرجه می‌زنند، اما حتی اگر فرصتی برای این کار پیش بیاید، این ساعت‌ها برای این کار مناسب نیستند. با این حال، آنها کاملا مناسب هستند که به آرامی برای دوره های کوتاه زیر آب فرو بروند. ساعت‌های مقاوم در برابر آب تا عمق ۵۰ متری برای استخر مناسب هستند اما نباید با آنها در آب شیرجه بزنید.

۱۰ATM/10 Bar/100M: در این مرحله یعنی ۱۰۰ متر مقاومت در برابر آب انتظار می رود ورزش های آبی مثل شنا، غواصی، قایق سواری و … امکان پذیر باشد.

۲۰ATM/20 Bar/200M/30 ATM/30 Bar/300M: زمانی که به ۲۰۰ متر مقاومت در برابر آب و بالا تر رسیدیم، می توان واقعا از این ساعت ها برای غواصی استفاده کرد. ساعت های دارای این سطح از مقاومت باید در اعماق زیاد عملکرد تحسین برانگیزی داشته باشند و برای اکثریت غواصان کافی هستند.

۱۰۰ATM/100 Bar/1000M: ساعت های با این درجه از مقاومت ابزار های تخصصی دقیق و ماهرانه ای هستند که برای زنده نگه داشتن کاربرانشان طراحی شده اند. این ساعت ها طراحی شده‌اند تا در برابر فشارهای خارجی بسیار زیادی که انتظار می‌ رود در معرض آن قرار گیرند، مقاومت کنند.

مراقبت از ساعت مچی ضد آب

حال ببینیم که چگونه باید از ساعت مچی ضد آب خود مراقبت کنیم. چه ساعت شما درمعرض مقدار کمی آب در استفاده روزانه قرار گیرد و چه به طور کامل در آب غوطه ور شود مهم است که بدانید چگونه مقاومت ساعت خود را در برابر آب حفظ کنید. شما باید حداقل سالی یک بار تست مقاومت در برابر آب ساعت را انجام دهید. این فقط برای استفاده روزانه معمولی توصیه می شود. اگر شما غواص، شناگر، موج سوار و یا شخصی هستید که ساعت خود را اغلب در آب استفاده می کنید، این موضوع برای شما اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به خصوص این امر در صورتی ضروری است که ساعت خود را مرتباً در آب شور استفاده کنید. با گذشت زمان، نمک باعث خوردگی و ساییدگی بیشتر ساعت می شود و به مرور زمان مقاومت در برابر آب را کاهش می دهد. مهم است که هر ساعت غواصی را هنگامی که در معرض آب نمک یا کلر قرار گرفت، با آب بشویید.

اگر داخل ساعت مچی آب رفت چه باید کرد؟

بسیار مهم است که اگر متوجه آب داخل ساعت خود شدید، فوراً ساعت خود را برای تعمیر به یک متخصص نشان دهید زیرا می تواند به ساعت شما آسیب جدی وارد کند. هر چه رطوبت بیشتر در داخل ساعت بماند، آسیب بیشتری به ساعت مچی شما وارد می شود. رطوبت می تواند به تمام قسمت های داخلی ساعت از جمله موتور، صفحه ساعت، عقربه ها و … آسیب بزند.

 

 

۴ از ۵ - ( ۱ امتیاز )
نوشته ایجاد شد 84

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا