معرفی برند ساعت سیکو (Seiko)

برند ژاپنی سیکو یک برند معتبر و محبوب در جهان است که توانسته است به جایگاه بالایی در بین برند های ساعت مچی دست پیدا کند. برند سیکو ۱۴۰ سال قدمت دارد و در تمام این سالها هرگز نشانه ای از افت کردن در محصولات این برند دیده نمی شود!

 


برای دیدن محصولات، اطلاعات و خرید ساعت سیکو کلیک کنید


تاریخچه برند سیکو

تاریخچه برند سیکو پر از موفقیت و اتفاقات مهم است که در این بخش برخی از وقایع مهم در تاریخچه این برند را بررسی می کنیم.

سال ۱۸۸۱ تا ۱۹۶۰

سال ۱۸۸۱، هنگامی که کینتارو هاتوری مغازه فروش و تعمیر ساعت را در توکیو افتتاح کرد، آغاز فعالیت سیکو بود.
امروز، پس از بیش از ۱۳۰ سال نوآوری، شرکت کینتارو هاتوری هنوز وقف کمال گرایی ای است که بنیانگذار، همیشه برای رسیدن به آن تلاش می کرد. در سال ۱۸۹۲، وی کارخانه Seikosha را تأسیس کرد. سیکوشا تاسیس شد و شروع به تولید ساعت دیواری کرد. در ژاپنی کلمه “Seiko” به معنای نفیس است.

در طول دهه ۱۸۹۰، موفقیت تجارت ساعت دیواری سیکوشا افزایش یافت و کینتارو به دنبال گسترش دامنه تجارت خود بود. در سال ۱۸۹۵، او یک ساعت جیبی، زمان سنج ایجاد کرد. این یک گام حیاتی به جلو بود که بدون آن آینده سیکو بسیار متفاوت بود زیرا زمینه ساز اولین ساعت مچی ژاپن بود.
در سال ۱۹۲۴ اولین ساعت با برند سیکو تولید شد. اولین گرند سیکو در ۱۹۶۰ تولید شد. این ساعتی بود که سیکو از نظر دقت “بهترین در جهان” را ایجاد کرد.

سال ۱۹۶۴ تا امروز

با همه دستاوردهای قبلی، جای تعجب نیست که سیکو مسئول ایجاد اولین ساعت کرونوگراف ژاپن نیز باشد. داستان آن با بازیهای المپیک ۱۹۶۴ که در توکیو برگزار شد، شروع شد که سیکو زمان سنج رسمی آن بود.
تنها یک سال پس از انتشار اولین کرونوگراف ساخت ژاپن بود که سیکو اولین ساعت اختصاصی غواصان ساخته شده در ژاپن، سیکو دایور (Seiko Diver ) با مقاومت ۱۵۰ متر در برابر آب  را راه اندازی کرد.

درسال ۱۹۶۹، سیکو اولین ساعت مچی کوارتز در جهان را با نام تجاری آسترون (Astron)رونمایی کرد که در آن زمان تهدید بزگری برای ساعت های سوییسی بود.
در ۱۹۸۲ اولین ساعت تلویزیون جهان را معرفی کرد. اولین ساعت دنیا برای تماشای تلویزیون در هر زمان و مکان! همچنین مجهز به رادیو، همراه با تمام عملکردهای استاندارد ساعت مانند زنگ هشدار و کرونوگراف.
سیکو در ۱۹۹۹ تکنولوژی اسپیرینگ درایو را معرفی کرد. همچنین در سال ۲۰۱۲ اولین جی پی اس سولار معرفی شد که در ادامه مقاله راجع به این تکنولوژی ها توضیح خواهیم داد.

در سال ۲۰۱۷، برای جلب توجه بیشترمخاطبان، تصمیم گرفته شد که گرند سیکو  (Grand Seiko) به عنوان یک برند کاملاً جداگانه و لوکس معرفی شود.‌ امروزه سیکو ۱۴۰ سالگی اش را جشن می گیرد.
در ادامه  در مورد تکنولوژی های سیکو بیشتر توضیح می دهیم!

تکنولوژی های برند سیکو

نوآوری یکی از اصول مهم در تولید ساعت مچی های سیکو است. این برند در تولید ساعتهایش از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کند که در این قسمت در موردشان بیشتر خواهیم دانست.

اسپیرینگ درایو ساعت سیکو (Spring Drive)

تحقق رویای ساعت همیشه ماندگار! چهار ویژگی اصلی اسپیرینگ درایو عبارتند از:

۱ـ ذخیره شارژ طولانی:نسل جدید، شارژ بیشتر و طولانی تر ارائه می دهد. آلیاژ ویژه ای که توسط سیکو در داخل شرکت تولید شده و علاوه بر با دوام بودن و مقاومت بسیار بالا در برابر گرما یا خوردگی، باعث افزایش شارژ می شود. اسپیرینگ درایو ذخیره شارژ ۷۲ ساعته دارد، حتی اگر کرونوگراف در حال کار مداوم باشد.
۲ـ کوک شدن سریع:در سال ۱۹۵۹ سیکو یک جز اصلی را از مکانیزم کوک ساعت مکانیکی، یعنی اهرم جادویی (Magic Lever ) اختراع کرد. این سیستم، کارایی مکانیزم کوک اتوماتیک را افزایش می دهد و انتقال انرژی را کارآمدتر از همیشه را ارائه می دهد.

۳ـ حرکت آسان و نرم: تمام حرکت درون موتور به صورت دایره وار و در یک جهت واحد است و به عقربه ها اجازه می دهد تا با حرکت نرم و منحصر به فرد دائماً حرکت کنند. اسپیرینگ درایو تنها ساعت در جهان است که جریان طبیعی و مداوم زمان را بیان می کند.
۴ـ دقت بالا: تنظیم کننده Tri-synchro، انرژی مکانیکی، الکتریکی و الکترو مغناطیسی تولید شده توسط شاه فنر را کنترل و آزاد می کند و با حرکت یک طرفه خود ذاتاً پایدارتر، بادوام و دقیق تر است. اسپیرینگ درایو با دقت ۱ ثانیه در روز است!

جی پی اس سولار ساعت سیکو (GPS solar)

تعریف مجدد استاندارد دقت ساعت! برای قرن ها، هدف ساعت سازان ارائه استاندارد های دقیق تر و راحت تر بوده است. اما به ندرت پیشرفت واقعی در این زمینه ها اتفاق می افتد. با تلاش بی وقفه سیکو، امکانات جدید در تکنولوژی ساعت  با سیکو استرون جدید، اولین ساعت خورشیدی جی پی اس در جهان، ادامه دارد. با ساعت سیکو جی پی اس سولار، استانداردهای جدیدی از نظر دقت، سهولت استفاده و راحتی جهانی تعیین شده است. ساعت سیکو جی پی اس سولار مهمترین پیشرفت در ساخت ساعت در یک نسل است.

با جی پی اس سولار، ساعت با منطقه زمانی شما را تنظیم می می شود! برخلاف ساعتهای کنترل رادیویی که فقط در قسمت کوچکی از جهان کار می کنند، ساعت خورشیدی جی پی اس مناطق زمانی شناخته شده روی زمین را مشخص می کند. خواه در بالای کوه باشید، در وسط اقیانوس، یا حتی در مرکز بیابان، ساعت دقیقاً زمان محلی را نمایش می دهد.

با جی پی اس سولار زمان به طور خودکار تنظیم می شود! هر زمان که صفحه ساعت در معرض نور قرار گیرد، ساعت به طور خودکار سیگنال های جی پی اس را دریافت می کند. وقتی ساعت زیر آستین پنهان است و صفحه نمی تواند نور کافی دریافت کند، ساعت زمان تنظیم دستی قبلی یا تنظیم منطقه زمانی را ذخیره می کند و به طور خودکار تنظیم زمان را در همان زمان شروع می کند.

کینتیک ساعت سیکو (Kinetic)

مانند مکانیکی و کوارتز، کینتیک یک سکو است. در نمایشگاه بازل در سال ۱۹۸۶ بود که سیکو از اولین نمونه اولیه کینتیک خود رونمایی کرد. این ساعت با نام آزمایشی “AGM” معرفی شد. این اولین گام در توسعه بود که ۲۰ سال بعد، کینتیک را مترادف با سازگاری با محیط زیست، عملکرد بالا و راحتی طولانی مدت برای نسلی از کاربران در سراسر جهان ساخته است. از زمان عرضه اولین ساعت تجاری موجود تا امروز، بیش از هشت میلیون ساعت کینتیک (تا سال ۲۰۰۷) فروخته شده است.

اگر بخواهیم درباره عملکرد ساعت های کینتیک بگوییم، این موتور بین ساعت مکانیکی و کوارتز است. می دانید ساعت های اتوماتیک، موتوری دارند که از یک وزنه ( روتور) برای تبدیل حرکت دست  به انرژی استفاده می کند. یک ساعت کینتیک به روش مشابه عمل می کند اما در این حالت، حرکت به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و در یک باتری خود شارژ، ذخیره می شود. البته در ساعت کینتیک تعویض باتری ساعت بسیار کمتر از ساعت کوارتز است.

یک ساعت کینتیک مدت زمان طولانی تری را نسبت به اتوماتیک در صورت بدون استفاده قرار گرفتن حفظ می کند و این می تواند برای چندین ماه ادامه داشته باشد. ذخیره انرژی یک ساعت اتوماتیک در بهترین حالت چند روز طول می کشد. برای اطلاعات بیشتر راجع به ساعت های اتوماتیک روی موتور اتوماتیک چیست کلیک کنید.

تفاوت سیکو و گرند سیکو

در تاریخچه گفته شد، در سال ۲۰۱۷، برای جلب توجه بیشترمخاطبان، تصمیم گرفته شد که گرند سیکو  (Grand Seiko) به عنوان یک برند کاملاً جداگانه و لوکس معرفی شود.‌ گرند سیکو یک برند  لوکس است که ساعت های ساخته شده توسط افراد متخصص در دو کارخانه ساعت سازی منحصر به فرد سیکو را با استفاده از موتور های منحصر به فرد و مواد با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. گرند سیکو همیشه از نظر طراحی، جایگاه و کالیبرهایش متمایز بوده است.هر ساعت گرند سیکو به دلیل سادگی فرم و ظرافت و زیبایی کم نظیر آن، بلافاصله قابل تشخیص است! از اولین ساعت گرند سیکو در سال ۱۹۶۰ تا آخرین مجموعه امروز، هر گرند سیکو زیبایی، کارایی و طراحی را که همیشه مشخصه اصلی آن بوده است، به اشتراک گذاشته است.

گرند سیکو یکی از معدود تولید کننده های ساعت در جهان است که بر گستره کامل فرآیند ساعت سازی از تحقیق مواد تشکیل دهنده تا ساخت، مونتاژ، تنظیم ، بازرسی و حمل تسلط دارد. همان طور که می دانید، ساعت های سیکو اکثرا مقرون به صرفه هستند و قیمت بسیار بالایی ندارند اما گرند سیکو برندی لوکس و گران قیمت است که عجیب نیست که می تواند کاملا با برند های گران قیمت سوئیسی رقابت کند.


برای مشاهده و خرید ساعت گرند سیکو کلیک کنید


درباره زیر مجموعه های سیکو

سیکو چند زیر مجموعه دارد که هر کدام برای افرادی مناسبند و خصوصیات خاص خود را دارد. در این قسمت درباره ویژگی های آنها توضیح می دهیم.

ساعت سیکو پراسپکس (Prospex)

ساعت هایی مقاوم و شیک با قیمت باور نکردنی! سیکو مجموعه ای از ساعت ها برای دوست داران ورزش و جستجوگران ماجراجویی، چه در آب، آسمان یا خشکی دارد. ساعت هایی مناسب برای فعالیت های خاص!  از زمان راه اندازی اولین ساعت غواصی ژاپن در ۱۹۶۵ فناوری های نوآورانه سیکو استاندارد های جهانی را تغییر داده است. سیکو به طور مستمر در تلاش است که اطمینان و ایمنی هرچه بیشتر برای غواصان حرفه ای و تفریحی را بیشتر کند. در دیگر مدل ها نیز هر کدام ویژگی هایی هست که کار را برای افرادی که نیاز به این فعالیت ها دارند راحت می کند.

ساعت سیکو پریسیج (Presage)

ساعت های با دوام و مقرون به صرفه با سبک هایی از مدرن گرفته تا کلاسیک! ترکیبی ازحس زیبایی ژاپنی با ساخت سنتی و مهارت های ساعت سازی سیکو در یک مجموعه ! این مجموعه زیبایی، کیفیت و دوام بالا را ارائه می دهد.

ساعت سیکو ۵ (Seiko 5)

یک کالکشن محبوب دیگر از سیکو! برای بیش از ۵۰ سال، این مدل با کیفیت بالا، دوام و ساخت عالی خود طرفداران زیادی دارد، که آن را به دوستداران ساعت های مکانیکی در سراسر جهان علاقه مند کرده است.امروزه با ایجاد یک طرح جدید و یک مجموعه گسترده جدید، این ساعت دوست داشتنی دوباره متولد می شود. سیکو۵ اسپرت جدید، مجموعه ای با همان ارزش ها اما ظاهری تازه! پنج ویژگی اصلی: موتور اتوماتیک، نمایش تاریخ روز در موقعیت ساعت ۳، مقاومت در برابر آب، دسته کوک فرورفته در موقعیت ساعت چهار، قاب و بند ساخته شده برای دوام. بیشتر بخوانید: معرفی ساعت سیکو ۵


برای مشاهده و خرید ساعت سیکو ۵ کلیک کنید.


ساعت سیکو استرون (Astron)

ساعت های این مجموعه به شدت به دنبال آخرین تکنولوژی ها هستند. و ویژگی های بسیار خوبی دارند. اولین ساعت مچی خورشیدی با جی پی اس! با اتصال به شبکه جی پی اس، استرون با لمس یک دکمه به منطقه زمانی شما تنظیم می شود. با گرفتن تمام انرژی مورد نیاز از نور به تنهایی و بدون نیاز به عوض کردن باطری! اگر بخواهیم تاریخچه استرون را بازگو کنیم، اغراق نیست اگر بگوییم سیکو کوارتز استرون، که در ۱۹۶۹ منتشر شد، جهان را تغییر داد. انقلاب دوم، استرون جی پی اس سولار بود. از نظر سیکو، داستان کوارتز هنوز تازه آغاز شده بود. سیکو، یک بار دیگر مرزهایی را که یک ساعت مچی می تواند ارائه دهد، به عقب رانده و یک استاندارد جهانی جدید در ساعت سازی الکترونیکی تعیین کرده است.

ساعت سیکو پریمیر (Premier)

مثل همیشه کیفیت و ارزش بی نظیر است! این مجموعه ظرافت را در ساعتهای زنانه و مردانه ارائه می دهد. مضامین کلاسیک و مدرن طراحی با فناوری نوآورانه سیکو هماهنگ شده و مجموعه ای از ساعت مچی ها را ایجاد می کند که طراحی بسیار زیبایی دارند.


برای مشاهده و خرید ساعت سیکو پریمیر کلیک کنید


ساعت سیکو لوکیا (Lukia)

ساعت هایی زیبا مخصوص بانوان! ساعت مچی زنانه ای که برای خانم هایی که می خواهند فردیت خود را در زندگی شغلی و شخصی خود نشان دهند، انتخاب عالی ای هستند.

آیا ساعت های سیکو از کیفیت خوبی برخوردار هستند؟

اگر آشنایی کمی با برند های ساعت داشته باشید حتما در مورد سیکو و کیفیت بالای ساعت هایش می دانید. سیکو یکی از شناخته شده ترین برند های ساعت سازی است که طرفداران زیادی در جهان دارد. ساعت های این برند از لحاظ ساخت و دوام عالی هستند و با قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای که دارند، برای خرید گزینه بسیار خوبی هستند. حتی می توان گفت ساعت های برند سیکو کاملا قابل رقابت با ساعت های سوئیسی هستند. با این تفاوت که لازم نیست هزینه بسیار بالایی برای داشتن آنها پرداخت کنید. می توانید مطمئن باشید سالها این ساعت ها برایتان به خوبی کار می کنند. زیر مجموعه های متنوع این برند مثل پراسپکس (Prospex) و پریسیج (Presage) و دیگر زیر مجموعه ها هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند اما در تمام ساعت های این برند، کیفیت حرف اول را میزند!

مقایسه برند سیکو با سیتیزن و کاسیو! کدام یک بهترند؟

برندهای سیکو، کاسیو و سیتیزن هرکدام طرفداران خود را دارند. این برند ها تفاوت ها و شباهت هایی با هم دارند. در این قسمت این سه برند ژاپنی مقرون به صرفه و باکیفیت را مقایسه می کنیم!

مقایسه برند سیکو با سیتیزن

اگر بخواهیم سیکو را با سیتیزن مقایسه کنیم، از چند جهت می توان آنها را بررسی کرد. اگر بخواهیم در مورد فناوری و موتور ساعت های این برند ها بگوییم، باید گفت تقریبا بیشتر تمرکز سیتیزن روی موتور کوارتز است. پس ساعتهای مکانیکی زیادی در مجموعه آن نخواهید یافت. اما سیکو بیشتر ساعت های مکانیکی تولید می کند. همچنین سیتیزن روی فناوری اکو درایو خود که ساعتهای خورشیدی است بسیار سرمایه گذاری می کند.  اگرچه سیکو نیز دارای ساعت های خورشیدی نیز است، اما از نظر کیفیت نه با سیتیزن هم تراز است و نه از نظر عرضه بسیار گسترده است.

از نظر استایل و طراحی، سیکو بیشتر تمایل به طرح های آزمایش شده و کلاسیک دارد، اما سیتیزن از سبک های خلاقانه استقبال می کند. می توان گفت سیتیزن در مقایسه با سیکو مدل های شناخته شده کمتری دارد. از لحاظ تاریخچه باید گفت، سابقه سیکو طولانی تر از سیتیزن است و ساعت های بیشتری تولید کرده است. اگر بخواهیم بگوییم کدام یک از این دو برند بهترند، باید گف بازنده ای وجود ندارد. سیکو و سیتیزن دو برند با کیفیت و با دوام هستند و در عین حال مقرون به صرفه اند که قطعا ارزش هزینه کردن را دارند! برای مطالعه درباره ساعت سیتیزن کلیک کنید.

مقایسه برند سیکو با کاسیو

دو برند محبوب سیکو و کاسیو، ساعت هایی برای سلایق مختلف دارند. شباهت این دو برند در اصالت برند، کیفیت بالا و مقرون به صرفه بودن آنهاست. هر دو این برند ها نقش خود را در تولید ساعت به خوبی از هرلحاظ ایفا کرده اند. اگر بخواهیم تفاوت ها را بگوییم، از نظر طراحی سیکو بیشتر متمایل به طرح های کلاسیک است اما کاسیو بیشتر تمایل به طرح های مدرن و اسپرت دارد به طور مثال کالکشن های معروف جی شاک و پروترک کاسیو!

از نظر سابقه برند، قدمت برند سیکو طولانی تر از کاسیو است. هرچند سیکو اولین ساعت مچی کوارتز را ساخت، اما اکثر ساعت هایش مکانیکی هستند. کاسیو در تولید ساعت های دیجیتال حرفی برای گفتن دارد اما این چیزی نیست که سیکو خیلی به آن متمایل باشد. در آخر در پاسخ سوال کدام برند بهتر است باید گفت بستگی به خودتان و ویژگی های مورد انتظارتان دارد. اما در مورد کیفیت و ساخت باید گفت هر دوی این برندهای ژاپنی بسیار معتبر هستند و بهترین ها را ارائه می دهند.

 


برای دیدن محصولات، اطلاعات و خرید ساعت سیکو کلیک کنید


 

مقاله های مرتبط

معرفی ساعت سیکو ۵
معرفی برند ساعت سیتیزن
روش های تشخیص سییزن اصل از فیک
معرفی ۴ برند ساعت مچی ژاپنی
معرفی ۷ برند ساعت مچی به صرفه و معروف

امتیاز دهید
نوشته ایجاد شد 83

25 دیدگاه در “معرفی برند ساعت سیکو (Seiko)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا