تاریخچه ی ساعت ها

ساعت ها از قرنهای گذشته تا به الان وجود داشته اند. اما تاریخچه واقعی ساعت ها چیست؟ تا به حال از خود پرسیده اید: “ساعتها از چه زمانی و چگونه اختراع شده اند؟”ساعت های امروزی مانند آنچه که در گذشته بودند نیستند. جالب است که به گذشته نگاه کنیم. تا بفهمیم که ساعتها از کجا و چگونه آمده اند. درادامه، به طورخلاصه تاریخچه ساعت ها را از زمان اختراعشان به طور خلاصه مرور می کنیم.  قبل از اینکه درباره ی ساعت ها و چگونگی اختراع آنها صحبت کنیم، باید تاریخچه ی دستگاه های زمان را مرور کنیم. در تمدن های اولیه از وسایل ابتدایی مانند ساعت های خورشیدی برای بیان زمان استفاده می‌شد.

سیر تحول  و تاریخچه ساخت ساعتها

ساعت آبی ساخت یونان ۳۲۵ قبل از میلاد مسیح

ساعت مکانیکی  ساخت انگلستان ۱۲۷۵ میلادی

ساعتهای خورشیدی ۱۵۰۰ میلادی

ساعت جیبی ۱۵۷۴ میلادی

ساعت پاندولی ۱۶۵۶  میلادی

زمان سنج ۱۸۱۲ میلادی

ساعت مچی ۱۸۱۲ میلادی

ساعت هوشمند ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ میلادی

علت تقسیم هر ساعت به ۶۰ دقیقه

حدودا شش قرن قبل از میلاد، بابلی ها در عصر امپراطوری دوم خود چند مورد ابداعی از خود به یادگار گذاشته اند. امروزه این ابداعی ها  توسط  تمامی کشورها به کار می روند. مرسوم داشتن آنکه یک هفته هفت روز است و تعیین عدد پایه ۶۰ برای ساعت از یادگارهای بابلی ها بشمار می رود. بابلی ها چون عدد ۶۰ به اعداد ۱، ۲، ۳، ۵ ، ۶ ، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۳۰ بخش پذیز است این عدد را پایه در نظر گرفته اند.سپس آن را مبنای تقسیم بندی ساعت قرار دادند. همچنین تقسیم بندی دایره به ۳۶۰ درجه که مضربی از ۶۰ است از کارهای بابلی ها به شمار می رود.

تاریخچه ساعت های آبی

ساعتهای آبی اولین بار در سال ۳۲۵ قبل از میلاد مسیح توسط یونانی ها ساخته شدند.

در ساعتهای آبی قدیمی ظرف بالایی با آب پرمی شود. آب سپس از سوراخ کف ظرف پر از آب به قسمت پایینی چکه می کند. روی ظرف پایینی ساعتهای روز مشخص شده است. در نتیجه می توان زمان را با میزان پر شدن ظرف پایینی که مدرج است تشخیص داد.

تاریخچه اولین ساعت های مکانیکی

اولین ساعت مکانیکی توسط انگلیسی ها در سال ۱۲۷۵ اختراع شد. در آن زمان، این ساعتها بسیار اساسی بودند و تنها کاری که می توانستند انجام دهند این بود که درهر ساعت زنگ بزنند. از آن زمان مهندسان و آهنگران صدها سال با یکدیگر همکاری کردند تا سرانجام توانستند ساعتهای مکانیکی بسازند که تقریباً شبیه ساعتهای امروزی بود. آنها همچنین شروع به انجام آزمایشات متعدد با فلزاتی مانند نقره برنج و برنز برای تعیین دقیق تر زمان شدند. این ساعت ها بعدا به گونه ی امروزی پیشرفت کردند.

تاریخچه ساعت های خورشیدی

ساعت های خورشیدی در ۱۵۰۰ میلادی برای اولین بار ساخته شدند.

وقتی زمین به دور محور خود می چرخد، به نظر می رسد خورشید در آسمان حرکت می کند و باعث می شود اجسام سایه بیندازند. ساعت آفتابی شامل یک میله نازک است که بر روی سکویی که زمان های مختلف روی آن حک شده است سایه می اندازد. با تغییر وضعیت خورشید در طی یک روز، محل سایه هایی که میله روی سکوی مدرج می اندازد نیز تغییر می کنند، بنابراین می توانید تغییرات زمان را متوجه شوید.

تاریخچه ساعت های جیبی

در زمان اختراع ساعت جیبی شخصیت معروف مذهبی جان کالوین استفاده از جواهرات را در سوئیس ممنوع کرد. این موضوع فرصتی بزرگ برای تاجران سوئیس فراهم آورد. تا بتوانند ساعت جیبی را اختراع و تولید کنند. از لحاظ تاریخی، اولین مدل از ساعتهای جیبی در اواخر سال  ۱۵۰۰ میلادی تولید شد و مانند ساعت های اولیه فقط یک عقربه داشت. اعتقاد عده ای از مورخان نیز بر این است که ساعت پومندر قدیمی ترین ساعت شناخته شده در جهان است که توسط پیتر هنلین در حدود ۱۵۰۵ میلادی ساخته شده است. از این رو پیتز هنلین به عنوان مخترع ساعت شناخته می شود. این ساعت کوچک و قابل حمل است. با آشکار شدن کاربرد ساعتهای جیبی و محبوبیت آنها، بودجه این صنعت بیشتر شده و در ادامه سبب پیشرفت آن شد.

در قرن نوزدهم، اروپا توسط انقلاب صنعتی تسخیر شده بود. صنعت ها پیشرفتهای گسترده را تجربه کردند. تغییرات زیادی در صنعت اروپا رخ داد، اما برجسته ترینشان این بود که محصولات برتر با قیمت های پایین ترعرضه شدند. پس به تولید انبوه رسیدند. صنعت دیگری که در این بین به دام موج پیشرفت و بهره وری افتاد، صنعت تولید ساعت های جیبی بود و سرانجام این ساعت ها به تولید انبوه رسیدند. قبل از این فقط ثروتمندان توانایی تهیه ساعتهای جیبی که گران قیمت و لوکس بودند را داشتند. اما بعد از تحولات ناشی از انقلاب صنعتی، مردم عادی نیز می توانستند از پس هزینه های خرید آنها برآیند.

تاریخچه ساعت های مچی

ساعت های مچی از قرن ها قبل وجود داشته اند. امروزه استفاده ازساعتهای مچی برای مردان امری معمول است، اما در حدود ۱۰۰ سال پیش اینگونه نبود.

در حقیقت، ساعت های مچی اصولاً توسط زنان ثروتمند پوشیده می شدند. دلیل آن این بود که در ابتدا ساعتهای مچی برای مردم عادی بسیار گران بودند. پس از کاهش قیمت ها، هنوز تعداد کمی از مردم این ساعتها را استفاده می کردند. زیرا آنها زنانه محسوب می شدند. زنان زیادی هم تمایل به استفاده از ساعتها نداشتند. آنچه باعث تغییر این روند شد، استفاده ی مردان از ساعت مچی در ارتش بود. این امر در سال ۱۸۸۰ آغاز شد، زمانی که کنستانت ژیرارد تصمیم گرفت افسران نیروی دریایی آلمان را به ساعت مچی مجهز کند. بعد از آن، استفاده از ساعت های مچی محبوبیت بیشتری پیدا کرد. سپس این امر در طی جنگ جهانی اول ادامه یافت تا جایی که ساعتهای مچی تقریبا به اندازه ی امروز در بین مردم عادی محبوب شدند.

تاثیر جنگ جهانی اول بر محبوبیت ساعت های مچی

بعد از جنگ جهانی اول ساعتهای مچی که قبلاً استفاده از آن به خانمها محدود می شد، به تجهیزات نظامی تبدیل شدند. ساعتهای مچی به جای ساعتهای جیبی در بین آقایان محبوب شدند. سربازانی که از جنگ به خانه بازگشتند، به استفاده از ساعتهای مچی عادت کرده بودند. از طرفی بخش بازاریابی شرکت تماشا شروع به استفاده از تصاویر سربازانی که از ساعت مچی استفاده کرده بودند در تبلیغات خود کرد تا بتواند آن ها را به مردان عادی نیز بفروشد. نتیجه انفجار محبوبیت ساعت های مچی بود که به آنها امکان می داد تقریباً کل بازار ساعت های جیبی را در اختیار بگیرند.

اولین ساعت های مچی

اعتقاد مورخان بر این است که اولین ساعت مچی که مشابه ساعت های امروزی است در سال ۱۸۱۲ میلادی تولید شد.

در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی که نسبتا” زمخت بود، توسط یک شخص آلمانی ساخته شد. بعدها در اوایل قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دنده های بسیار کوچک امکان ساختن ساعت های مچی ظریف بوجود آمد بطوریکه اولین ساعتهای مچی شبیه ساعتهای امروزی، در کشور سوئیس از سال ۱۸۱۲ به بعد ساخته شدند.

پیدایش ساعت های هوشمند

در بیست سال گذشته، رایانه ها روز به روز کوچکتر شده اند. در اصل در ابتدا لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند هر یک به اندازه ی یک اتاق حجم داشتند. پس از آن به رایانه های شخصی کوچک تر تبدیل شدند. اکنون ما می توانیم کامپیوترهای پیشرفته را درساعت های کوچکی که روی مچ ما قرار دارند، جای دهیم.  نتیجه این موضوع ساعت های هوشمند مانند ساعت های هوشمند تولید شرکت اپل است.

تاریخچه ساعت - ساعت هوشمند

مایکروسافت تولید کننده ی اولین ساعت مچی هوشمند امروزی

اولین ساعت مچی هوشمند ساعتی تولید شرکت مایکروسافت است. این ساعت در سال  ۲۰۰۴ ساخته شد. مایکروسافت اسپات می توانست اطلاعات آب و هوا، رادیو، اطلاعات سهام و همچنین ایمیل را دریافت کند. اما کاربران نمی توانستند ایمیل را پاسخ دهند.

حرف آخر

وقتی می خواهید ساعت مچی مورد علاقه ی خود را اینترنتی بخرید، بیشتر قطعاتی که با آنها روبرو می شوید تفاوت فاحشی با ساعت های مختلف در طول تاریخ دارند. دلیل این موضوع این است که آنچه امروز در دسترس همگان است نتیجه ی صد ها سال پیشرفت و تجربه است. در حال حاضر با هر سلیقه ای، هر انتظاری که از ساعت خود داشته باشید می توان برآورده کرد. فقط نیاز به کمی جست و جو دارد.

منبع

WatchShpping

ThoghtCo

 

امتیاز دهید
نوشته ایجاد شد 15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا