تاریخ کریسمس ۱۴۰۱ و تخفیف کریسمس

کریسمس جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌ داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. کریسمس در بسیاری از کشورهای سراسر جهان جشن گرفته می شود و این امر به چگونگی پراکندگی مسیحیان و فرهنگ غربی و ترکیب آن با جشنهای زمستانی ارتباط دارد. در این بخش از آین و رسوم و تخفیف کریسمس مطلع خواهید شد.

اهمیت کریسمس برای مسیحیان

برای مسیحیان، جشن کریسمس، مراسمی مذهبی و در عین حال، فرهنگی به شمار می‌رود. اهمیت بالای جشن کریسمس تا اندازه‌ای است که بسیاری از مسیحیان آن را برابر با جشن سال نو مسیحی می‌دانند و دیگر مردم جهان نیز، گاهی این دو را یکی می‌پندارند. ۲۵ دسامبر، برابر با چهارم دی ماه در تقویم شمسی، در سال ۲۰۲۲ میلادی روز کریسمس است. گرچه تقویم میلادی و شمسی با هم روزهای برابر دارند؛ اما هر چهار سال یک بار به‌دلیل زیاد شدن یک روز در تقویم شمسی (سال کبیسه)، روز کریسمس در تقویم شمسی تغییر می‌کند، اما در تاریخ میلادی این روز برابر با ۲۵ دسامبر است.

تاریخ کریسمس 1400 و تخفیف کریسمس


تاریخ شب یلدا ۱۴۰۰ و هدیه ساعت


تاریخ کریسمس ۱۴۰۰

جشن کریسمس امسال (۱۴۰۱) یکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱ شمسی

مصادف با sunday, 25 December 2022 میلادی

و برابر با ۱ جمادی الثانی ۱۴۴۴ قمری می باشد.

ریشه لغوی کریسمس

واژه کریسمس (به انگلیسی: Christmas)، به معنای «مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح» در حدود سال ۱۰۵۰ میلادی به صورت واژه Christes maesse به معنی «جشن مسیح»، وارد زبان انگلیسی قدیم گردید و محققان معتقدند، گونه کوتاه‌تر آن یعنی Xmas شاید برای نخستین بار در قرن سیزدهم به کار رفته باشد. واژه قدیمیتر «یول» (Yule) احتمالاً از واژه آلمانی jōl یا انگلوساکسونی geōl که به جشنانقلاب زمستانی اشاره دارد، مشتق شده‌است. واژه‌های متناظر در دیگر زبانها چون، نَویداد (Navidad) در اسپانیایی، ناتاله (Natale) در ایتالیایی و نوئل (Noël) در فرانسوی، همگی معنای «میلاد» را تداعی می‌کنند و واژه آلمانی «وایناختِن» (Weihnachten)، به معنی «شب تقدیس‌شده» می‌باشد.

دلیل تزئین درخت کریسمس چیست؟

همانطور که گفتیم در قرون وسطی بود که درخت کم کم وارد مراسم کریسمس شد. درخت سرسبز در فرهنگ های مختلف، نماد زندگی جاویدان و حیات پس از مرگ است. این سنت در قرن ۱۶ همچنان ادامه یافت. مردم درختان کاج و سایر درختان را برای مراسم کریسمس به داخل خانه‌های خود می‌آوردند.

این رسم ادامه پیدا کرد تا آنکه در نهایت در قرن هجدهم، کلیسای مسیحیت نیز برای برگزاری مراسم تولد مسیح و کریسمس از درخت استفاده کرد. در کلیسا معمولا این درختان در کنار قفسه‌ای قرار داده می‌شدند که مردم شمع روشن می‌کردند. این شمع‌ها رفته رفته جزئی از تزئینات درخت کریسمس شدند، موردی که بعدها با اختراع برق جای خود را به چراغ‌های کریسمس و زیورآلات براق و درخشان داد. امروزه تزئینات درخت کریسمس شامل اشیا مختلفی مثل زرورق، گل و آبنبات می‎می‌شود. بچه‌ها نیز مشتاقانه در تزئین درخت مشارکت می‌کنند و اشیا مورد علاقه‌ی خود را روی آن قرار می‌دهند

آیین‌ها و نمادهای کریسمس

برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارد.رایج ترین  که در منزل یک درخت کاج را تزیین و چراغانی می‌کنند. در خیابان‌ها و کوچه‌ها دسته‌دسته سرودهای پرستشی و شکرگزاری اجرا می‌نمایند. در طول جشن از اشیا و نمادهایی استفاده می شود برخی از آن ها (آبنبات های عصایی شکل(candy cane)، زنگوله،شمع، حلقه های گل و…) هستند.

درخت کریسمس

امروزه از درختان مختلفی به عنوان درخت کریسمس استفاده می‌شود. از این میان، درخت کاج، صنوبر و نراد رواج بیشتری دارند. در دوران قدیم همیشه از درخت طبیعی استفاده می‌شد، اما با ورود درخت‌های مصنوعی و پلاستیکی رفته رفته این نوع از درختان غیرطبیعی نیز کاربرد پیدا کردند. اولین بار در قرن نوزدهم درخت مصنوعی برای استفاده در جشن کریسمس اختراع شد و به دلیل مزایایی که داشت به شدت رواج پیدا کرد

بابانوئل

شخصیتی که امروزه به شکل پیرمردی مهربان و چاق است و با لباس سرخ رنگ و ریشی سفید و بلند، هنگام کریسمس در میان برگزارکنندگان این جشن ظاهر می‌گردد به چندین اسم شناخته می‌شود که بابانوئل (Papa noel)، سانتا کلوز (Santa claus) و سنت نیکولا (Saint Nicola) از معروفترین این اسامی‌اند.

تاریخچه بابا نوئل

در سده چهارم میلادی، یکی از اسقف‌ های آسیای صغیر (ترکیه امروز) به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان شهرت یافت. این شخص که بعدها به سنت نیکولاس (نیکولاس قدیس) شهرت یافت، در نقاشی‌های قرون وسطی و عصر رنسانس به شکل مردی بلند بالا با چهره‌ای جدی و نجیبانه نشان داده شده‌است و تا حدود قرن شانزدهم، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می‌شد، اما از آن پس، این جشن، تنها به پروتستان‌های هلند منحصر گردید. مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به سانتا کلوز (به انگلیسی: Santa Claus) تغییر یافت.

هدایای کریسمس

هدایا از جذاب ترین بخش کریسمس می باشند، یکی از دلایل اصلی که برای رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن در کریسمس وجود دارد. یادآوری هدایایی ست که به مناسبت میلاد حضرت مسیح به وی تقدیم شد، در آن زمان سه دانشمند و پادشاه به مسیح نوزاد، هدایایی شامل طلا، نوعی صمغ با ارزش و درخت کندر سرخ هدیه دادند. امروزه نیز هدیه دادن جزو جدایی ناپذیر از مراسم کریسمس می باشد. دوست داران کریسمس در این ایام برای یکدیگر هدیه هایی تهیه می کنند و فروشگاه ها تخفیفات زیادی روی اجناس خود میگذارند، تا همگان بتوانند خرید کنند و در این جشن بزرگ دل شاد باشند. شما نیز می توانید برای خریدی مطمین و اسان از سایت معتبر تیک تاک گالری دیدن فرمایید.

تاریخ کریسمس 1400 و تخفیف کریسمس


معرفی ۱۰ برند ساعت مقرون به صرفه و اقتصادی


روز Boxing day

نکته جالبی در این میان وجود دارد، علاوه بر هدایایی که افراد خانواده و دوستان برای یکدیگر تهیه میکنند در روز جعبه (boxing day) یک روز پس از کریسمس کارمندان از کارفرمایان خود هدایایی دریافت میکنند و برای افراد کم بضاعت و فقیر نیز هدایایی در نظر گرفته میشود.

تخفیف کریسمس در ایران

در بیشتر کشورهای دنیا فروشگاه ها به مناسبت کریسمس تخفیفات ویژه ای برای محصولات خود در نظر می گیرند. یکی از دلایلی که کریسمس همیشه با هدیه دادن به عزیزانمان همراه است، تخفیفات ویژه ای است که فروشگاه ها و وبسایت ها روی محصولات خود قرار می دهند. متاسفانه در ایران تعداد محدودی از فروشگاه ها تخفیفات ویژه ای روی محصولات خود می گذارند. خوش بختانه وب سایت رسمی تیک تاک گالری یکی از فروشگاه های اینترنتی است که با گذاشتن تخفیف کریسمس روی ساعت های خود، ایام کریمس را برای شما ایرانیان عزیز زیبا تر و خاطره انگیز تر می کند. برای خریدی مطمئن، ساعت های تیک تاک گالری دارای گارانتی برند و گارانتی جهانی هستند.

تاریخ کریسمس 1400 و تخفیف کریسمس


چرا از تیک تاک ساعت مچی اصل بخریم؟


تخفیف کریسمس تیک تاک گالری

به مناسبت زادروز حضرت مسیح و جشن بزرگ کریسمس تیک تاک گالری تخفیفات ویژه ای برای شما همراهان همیشگی خود در نظر گرفته است. که در این فرصت استثناعی می توانید برای خود و عزیزانتان هدایای ویژه ای چون (ساعت مچی اورجینال) با تخفیف کریسمس تهیه کنید. همان طور که می دانید یکی از موضوعات مهم هنگام خرید ساعت مچی اورجینال بودن ساعت است. ساعت های فروشگاه تیک تاک گالری همگی اورجینال هستند. فروشگاه تیک تاک گالری از ۱۰ الی ۶۰ درصد تخفیف روی برخی محصولات خود برای شما عزیزان در نظر گرفته است. برای اطمینان خاطر هرچه بیشتر شما تیک تاک گالری امکان مرجوعی محصولات تا ۷ روز دارد.

تاریخ کریسمس 1400 و تخفیف کریسمس

منبع

simple.wikipedia.org

مطالب مرتبط

تاریخ شب یلدا ۱۴۰۰ و هدیه ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱ از ۵ - ( ۱ امتیاز )
نوشته ایجاد شد 32

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا