همه چیز درباره ساعت های بند چرمی

هنگامی که قصد خرید یک ساعت مچی جدید را دارید، فاکتور های بسیاری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. یکی از مهم ترین فاکتور ها هنگام خرید یک ساعت مچی، بند ساعت شما است. بند ساعت مچی شما می تواند جنس های مختلفی داشته باشند. ساعت های بند چرمی، ساعت های استیل، ساعت های رابر از پرکاربرد ترین بند های ساعت مچی هستند که بسته به نیازتان می توانید آنها را خریداری کنید. در این مقاله ما می خواهیم همه ی مطالبی که برای انتخاب یک ساعت های بند چرمی به آن نیاز دارید را به شما توضیح دهیم. در ابتدا باید بتوانید انواع چرم و ویژگی های آنها را تشخیص دهید.

ساعت-بند-چرمی

انواع چرم مورد استفاده در ساعت های بند چرمی

چرم ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: چرم های طبیعی، چرم های نیمه مصنوعی، چرم های مصنوعی. تفاوت اساسی چرم طبیعی و مصنوعی در جنس آنها است. چرم طبیعی از پوست حیوانات مانند گاو تولید می شود.

چرم طبیعی

چرم طبیعی را می توان با کیفیت ترین چرم دانست. چرم طبیعی از لایه ی بالایی پوست حیواناتی مانند گاو تولید می شود. ضخامت چرم طبیعی از چرم های دیگر بیشتر است. بنابراین دوام بیشتری نسبت به چرم های مصنوعی دارد. در عوض کار با چرم طبیعی برای تولید کننده ها سخت تر است و زمان بیشتری می خواهد.

منابع چرم طبیعی

چرم استفاده شده در ساعت مچی شما باید از منبعی اخلاقی تامین شده باشد. حال اخلاقی بودن منبع تولید چرم به چه معنا است؟

گرچه گاو ها بزرگترین منبع تولید چرم هستند اما صنعت ساعت سازی برای تامین چرم از منابع دیگری نیز استفاده می کند که برخی از آنها عبارت اند از:

گوسفند ها، خوک ها، بز ها، گاو میش، مارها، تمساح، شتر مرغ، استینگر ها و …

اما چرا تهیه چرم از یک حیوان غیر اخلاقی است، اما درباره ی حیوان دیگر اینگونه نیست؟

سایر موارد استفاده از یک حیوان را در نظر بگیرید. اگر حیوان را به عنوان مثال برای استفاده از گوشت آن ذبح کنند و چرم آن حیوان فقط محصولی جانبی به شمار آید منبع شما اخلاقی است. اما اگر یک حیوان صرفا به علت تولید چرم از پوست آن کشته شود منبع شما غیر اخلاقی است. به عنوان مثال تولید چرم از گاو اخلاقی اما تولید چرم از یک مار غیر اخلاقی است.

چرم نیمه مصنوعی

چرم های نیمه مصنوعی از ضایعات چرم طبیعی تولید می شوند. با قیمانده ی چرم های طبیعی با چسب پلی اورتان مخلوط می شوند تا الیاف این ضایعات به هم بچسبند. سپس برای ایجاد بافتی طبیعی تر یک پوشش از پلی اورتان به آن اضافه می شود. در چرم های نیمه مصنوعی ۱۰ تا ۲۰ درصد از جنس تولید شده چرم طبیعی است.

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی از پلیمر پلاستیک ساخته می شود. سپس از موم، رنگ یا پلی اورتان برای ایجاد رنگ و بافت مستحکم تر استفاده می شود. برخی از چرم های مصنوعی نیز صد در صد گیاهی هستند.

تفاوت چرم های مصنوعی و طبیعی در ساعت های بند چرمی

با وجود انواع مختلف چرم در بازار تشخیص تفاوت بین آنها هنگام خرید ساعت بند چرمی، از اهمیت زیادی برخورد دار است. دانستن تفاوت میان انواع مختلف چرم به شما کمک می کند تا بفهمید جنسی که خریداری می کنید چه کیفیت و کارایی دارد.

تفاوت هزینه ها

هنگام مقایسه ی این سه نوع چرم یکی از تفاوت های اصلی، قیمت آنها خواهد بود. چرم طبیعی گران ترین نوع چرم است زیرا از پوست حیوانات تولید می شود و همچنین تولید آن سخت تر است. چرم مصنوعی ارزان تر از چرم طبیعی است اما قیمت بیشتری نسبت به چرم های نیمه طبیعی دارد. علت این موضوع آن است که تولید چرم مصنوعی از چرم طبیعی آسان تر است. چرم نیمه مصنوعی ارزان ترین نوع چرم است. زیرا نسبت به بقیه ی چرم ها نازک تر است و از باقیمانده غیر قابل استفاده چرم طبیعی تولید می شود.

تفاوت طول عمر

چرم طبیعی از طول عمر بسیار طولانی برخورد دار است. زیرا به مرور زمان ترک نمی خورد و پوسته پوسته نمی شود. چرم مصنوعی اما به اندازه ی چرم طبیعی ماندگار نیست. به مرور زمان ترک می خورد و پوسته پوسته می شود. چرم مصنوعی بر خلاف چرم  طبیعی در برابر لکه ها مقاوم است. چرم های نیمه مصنوعی از آنجایی که بسیار نازک هستند کاملا شبیه کاغذ هستند. در نتیجه حتی امکان دارد که بشکنند و خراش بخورند. چرم نیمه مصنوعی در برابر نور خورشید کم رنگ شده و به طور کل به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شود. پس به طور کل چرم طبیعی از چرم مصنوعی و چرم مصنوعی از چرم نیمه مصنوعی مقاوم تر است. پس اگر بخواهید بر اساس طول عمر بند چرمی ساعت خود را انتخاب کنید چرم های طبیعی در اولویت قرار دارند.

تفاوت های ظاهری

چرم های طبیعی از لحاظ ظاهری کاملا متفاوت هستند. رنگ های چرم طبیعی محدود است و چرم های طبیعی ساختاری ثابت دارند. چرم های طبیعی بر خلاف چزم های مصنوعی بافت نرم دارند. از لحاظ ظاهری گاهی اوقات چرم های مصنوعی می توانند شبیه به چرم های طبیعی باشند یعنی تولید کنندگان با رعایت نکاتی می توانند ظاهر چرم های مصنوعی را تا جایی شبیه به چرم های طبیعی کنند که برای مبتدیان غیر قابل تشخیص باشد. ولی در این بین چرم های نیمه مصنوعی از لحاظ ظاهری به راحتی قابل تشخیص هستند. بافت چرم های نیمه مصنوعی بسیار نازک است در نتیجه ظاهر آنها معمولا ساختار یکدستی ندارد. چرم های نیمه مصنوعی سبک های متنوع تری نسبت به چرم های طبیعی دارند که در هنگام خرید یک ساعت با بند چرم طبیعی شما این تنوع را مشاهده نمی کنید.

تفاوت-چرم-طبیعی-و-مصنوعی

تفاوت انواع چرم در مراقبت از ساعت مچی

چرم طبیعی ذاتا جاذب است. به همین علت چرم طبیعی می تواند مایعات را جذب کند. برای همین آن را مستعد لک شدن می کند و تمیز کردن آن سخت می شود. پس شما باید برای نرمی و جلوگیری از خشک شدن چرم طبیعی خود ماهی یکبار از نرم کننده های مخصوص چرم استفاده کنید. بند ساعت شما اگر چرم طبیعی باشد نباید خیس شود. زیرا خیس شدن آن باعث پوسته پوسته شدن آن می شود.

تفاوت بو

بسیاری از مردم بوی چرم مصنوعی را دوست ندارند. زیرا چرم مصنوعی بویی شبیه به پلاستیک یا مواد شیمیایی دارد. بوی چرم طبیعی بویی کاملا متفاوت و خاص است که از دل طبیعت نشئت می گیرد. چرم نیمه مصنوعی ولی بویی شبیه تر به چرم طبیعی دارد چون در ترکیب آن از چرم طبیعی نیز استفاده شده است. ولی به طور کل چرم طبیعی را از طریق بوی آن می توان به سادگی تشخیص داد.

واقعا انتخاب چرم طبیعی یا مصنوعی به اولویت شخصی شما بر می گردد. اگر ظاهری کلاسیک و شیک را دوست دارید که طول عمر بالایی هم داشته باشد چرم طبیعی بهترین گزینه است. اما اگر وگان هستید و از محصولات تولید شده از حیوانات استفاده نمی کنید چرم مصنوعی گزینه ی مناسب شما خواهد بود. چرم های مصنوعی تنوع رنگی بیشتری نیز خواهند داشت. پس به طور کل یا باید کیفیت و عمر طولانی را انتخاب کنید یا طیف رنگی وسیع تر. اگر هم فقط می خواهید ساعت مچی شما ارزان باشد و کیفیت برایتان مهم نیست می توانید چرم های نیمه مصنوعی را انتخاب کنید.

روش تمیز کردن ساعت بند چرمی

برای طول عمر طولانی تر ساعت های بند چرمی خود نیاز است که به طور منظم بند ساعت خود را تمیز نگه دارید. خوشبختانه تمیز کردن بند چرم کاری بسیار آسان است. این امر فقط شامل سه مرحله است که در ادامه به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد.

از آنجایی که بند ساعت شما در مجاورت پوست دستتان قرار دارد می تواند انواع مختلفی از میکروب ها را به خود جذب کند و در نتیجه این میکروبها را به پوست شما منتقل کند. پس نظافت بند ساعتتان امری بسیار مهم است.

پارچه ای نرم و خشک را بردارید. به آرامی با آن سطح ساعت خود را تمیز کنید. بسیار توجه داشته باشید که بند ساعت شما خراشیده نشود.

هنگامی که بند ساعت شما به طور کامل تمیز شد آن را با کمی نرم کننده ی مخصوص چرم مالش دهید. نرم کننده ی مخصوص چرم دقیقا همان کاری را انجام می دهد که کرم های مرطوب کننده با پوست شما انجام می دهند. هیدراته نگه داشتن بند ساعت باعث عمر طولانی تر آن شده و از خراشیدگی و پوسته پوسته شدن بند ساعت جلوگیری می کند. علاوه بر آن نرم شدن بند ساعت باعث می شود هنگامی که در دستتان است احساس راحتی بیشتری کنید.

توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن ساعت چرمی خود، فقط قسمت هایی که چرم نیستند می توانند با آب تماس داشته باشند، آن هم در صورتی که ساعت شما ضد آب باشد.

طول عمر بند های چرم طبیعی

در جواب این سوال که عمر بند های چرم ساعت های مچی چقدر است باید بگوییم که یک بند چرم با کیفیت عالی حدودا دو تا سه سال عمر می کند. البته این در حالتی است که شما به صورت روزانه از ساعت مچی خود استفاده نکنید. اگر بخواهید هر روز ساعت خود را به دستتان ببندید، بعد از ۱ سال باید بند ساعت خود را تعویض کنید.

ساعت بند چرم یا ساعت بند استیل؟

اگر برای مناسبت های رسمی تر یا قرار های کاری از ساعت خود استفاده می کنید چرم اغلب گزینه ی بهتری است. این بدان معنا نیست که ساعت های مچی با بند استیل به کار شما نمی آیند. بلکه منظور این است که ساعت های بند چرمی گزینه ی بهتری هستند. شما حتی می توانید ساعت بند چرمی خود را با کمربند، کیف و کفش چرم خود ست کنید. نتیجه این کار استایل بی همتایی است که هیچ کس نمی تواند از شما چشم بردارد.

اگر می خواهید هنگام ورزش یا در مواقعی که تعریق شما زیاد تر است از ساعت مچی خود استفاده کنید چرم گزینه ی مناسبی نیست. چرم در این شرایط عرق می کند. در نتیجه احساس ناراحتی را برای شما ایجاد می کند. از طرفی نمناک شدن بند چرم طول عمر آن را کاهش می دهد. توجه داشته باشید اگر ساعت شما ضد آب است، بند چرم آن ضد آب محسوب نمی شود.

از نظر تمیز نگه داشتن بند ساعت مچی بند های فلزی مقاوم تر هستند. اگر بخواهید ورزش کنید یا در یک روز گرم در تابستان بیرون بیایید بند های چرم لک می شوند. همچنین ساعت های بند فلزی دما را به خود جذب میکنند. اگر این ساعت ها را در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده کنید بند شما سرد یا داغ می شود. تصور کنید دریک روز برفی ساعت بند فلزی خود را به دست کرده اید. بند شما کاملا از سرما یخ می زند و در نتیجه این سرما را به پوست دست شما نیز منتقل خواهد کرد. پس برای هوای خیلی سرد یا خیلی گرم نیز بند های فلزی انتخاب مناسبی نیستند.


ویترینی از ساعت های بند چرمی: مشاهده و خرید ساعت های بند چرمی


در پایان

اینکه شما بخواهید ساعت بند چرمی یا استیل یا رابر خریداری کنید کاملا امری بسته به سلیقه و نیاز شما است. اما اگر قصد خرید ساعت بند چرمی را دارید، حتما توضیحاتی که در این مقاله داده شد را مد نظر داشته باشید و سعی کنید که ساعت مچی که خریداری می کنید از چرم طبیعی تولید شده باشد.

منبع

Btod.com

مطالب مرتبط

بند میلانس در ساعت های مچی

انتخاب ساعت مچی بر اساس سایز مچ

بند استیل در ساعت های مچی

راهنمای خرید بهترین ساعت مچی برای شما!

امتیاز دهید
نوشته ایجاد شد 15

3 دیدگاه در “همه چیز درباره ساعت های بند چرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا