روش عقب کشیدن ساعت مچی

روش عقب کشیدن ساعت مچی در ۳۰ شهریور چگونه است؟

در تاریخ ۳۰ شهریور ماه هر سال راس ساعت ۲۴ ساعت ها یک ساعت به عقب کشیده می‌شود. حالا روش عقب کشیدن ساعت مچی در ۳۰ شهریور چگونه است؟ علت عقب و جلو کشیدن ساعت‌ها در زمان خاصی از سال صرفه جویی در زمان نور خورشید در فصل تابستان یا صرفه جویی در زمان نور روز است که در بسیاری از کشور‌های دنیا به نام ساعت تابستانی شناخته شده است.

کشور ایران در عرض‌های جغرافیایی میانی واقع شده و تغییرات طول شبانه‌روز در طول سال قابل توجه است. به همین دلیل و برای استفاده بیشتر از روشنایی روز، اول فصل بهار تا انتهای فصل تابستان ساعت رسمی را ۱ ساعت به جلو می‌کشند.

در واقع در ابتدای بهار با جلو کشیدن ساعت ها، یک ساعت از نور روز صبحگاهی را به سمت عصر جلو می‌بریم، به عبارت دیگر صبح‌ها کوتاه‌تر و عصر‌ها طولانی‌تر می‌شود و در ابتدای پاییز با عقب کشیدن ساعت‌های خود به زمان استاندارد برمی گردیم.

اما این اتفاق که بسیار برای صرفه جویی در مصرف برق اهمیت زیادی دارد همیشه حواشی ای هم با خود به همراه دارد.
به عنوان مثال این سوال که ساعت چند است و در جواب هنوز خیلی از قدیمی ها میپرسند که ساعت جدید یا قدیم؟ یکی از حواشی آن است. البته این اتفاق در طول زمان و تنظیم اتوماتیک ساعت موبایل و کامپیوتر ها کمرنگ تر شده است.
یکی از مهمترین حاشیه ها در عقب کشیدن و جلو کشیدن ساعت ها تنظیم ساعت مچی است.  در این مقاله قصد داریم روش عقب و جلو کشیدن ساعت مچی را به شما آموزش دهیم.

عقب کشیدن ساعت مچی در آخر شهریور هر سال

 

قبل از هر چیز باید ببینید که ساعت مچی شما عقربه ای (آنالوگ) است یا دیجیتال؟ هر یک از این ساعت مچی ها نکات ظریفی برای تنظیم کردن و عقب و جلو کشیدن دارند که باید رعایت شوند. رعایت نکردن این نکات ممکن است به موتور ساعت صدمه وارد کند. یا در نهایت تاریخ شمار ساعت شما اطلاعات درستی به شما نشان ندهد. این مقاله به شما کمک میکند ساعت مچی خود را به درستی عقب بکشید. در ادامه روش تنظیم و عقب کشیدن ساعت مچی عقربه ای و ساعت مچی دیجیتال را مطالعه خواهید کرد.

روش عقب کشیدن ساعت مچی عقربه ای در ۳۰ شهریور

ساعت مچی های عقربه ای معمولا با CROWN یا دسته کوک یا تاج ساعت آن تنظیم می‌شوند. برای تنظیم ساعت مچی عقربه ای حتما نکات زیر را بخوانید و عمل کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ساعت شما تاریخ شمار و روز شمار دارد یا ندارد. برای تنظیم ساعت آنالوگ فرض میکنیم که ساعت شما روز شمار و تاریخ شمار دارد و روش عقب کشیدن ساعت را توضیح می دهیم.

۱. ساعت را از دست خود باز کنید و در دست بگیرید.

نکته: اگر دسته کوک یا تاج را کج بچرخانید ممکن است موتور ساعت شما آسیب ببیند. پس حتما ساعت را باز کنید و بعد شروع به عقب کشیدن ساعت کنید.

۲. دسته کوک ساعت را یک مرحله بیرون بکشید.

– نکته: دسته کوک ساعت در ساعت هایی که روز شمار و تاریخ شمار دارند دو مرحله بیرون کشیده می‌شوند. معمولا در مرحله اول ساعت تنظیم می‌شود و در مرحله دوم تاریخ و روز تنظیم می‌شود.

۳. دسته کوک را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

نکته: دقت کنید که زمان تنظیم ساعت را به ساعت ۱۲ شب اختصاص ندهید چرا که این ساعت زمان تغییر روز و تاریخ است و تا ساعت ۵ صبح ادامه خواهد داشت. اگر در این بازه زمانی این کار را انجام دهید ممکن است موتور ساعت لطمه ببیند. بهتر است ساعت ۲۳ شب این کار را انجام دهید و یا برای روز بعد تنظیم ساعت مچی را انجام دهید.

۴. دسته کوک را حتما به اندازه ۲۳ ساعت بچرخانید.

نکته: اگر دسته کوک را ۱۱ ساعت بچرخانید در واقع ساعت شما ظهر را به شما نشان می‌دهد. در نتیجه روز شمار و تاریخ شمار ساعت از ساعت ۱۲ ظهر شروع به حرکت می‌کنند و عوض می‌شوند. این یعنی اگر ساعت ۱۸ بعد از ظهر ساعت خود را نگاه کنید تاریخ فردا را نشان می‌دهد. در واقع ساعت درست نشان داده می‌شود. ولی تنظیمات تاریخ و روز شما نادرست است.

۵. دسته کوک را به سمت ساعت فشار دهید و به حالت اول برگردانید.

عقب کشیدن ساعت مچی دیجیتال (جی شاک) در ۳۰ شهریور

ساعت مچی های دیجیتال دو نوع دارند. بعضی از ساعت های دیجیتال مثل اکثر ساعت دیجیتال کاسیو امکان ساعت تابستانی را دارا هستند. ساعت تابستانی یا DST برای تنظیم این ساعت ها در آخر تابستان از قبل طراحی شده. وقتی ساعت تابستانی روشن باشد در واقع شما ساعت شما ساعت فصل بهار و تابستان را نشان می دهد. این یعنی در حالت تابستانی روشن (DST: On) یک ساعت زمان به جلو رفته است. انتهای پاییز یعنی ۳۰ شهریور ماه هر سال نیاز است که ساعت تابستانی خاموش شود.

اما در ساعت مچی که ساعت تابستانی ندارد باید با استفاده از دکمه ها ساعت را مجدد در ۳۰ ام شهریور ماه تنظیم کنید.

عقب کشیدن ساعت مچی دیجیتال که ساعت تابستانی دارد مثل جی شاک

۱. با فشار دادن دکمه مد به معنی حالت (MODE) ساعت را به حالت اولیه که تاریخ و روز در آن نمایان است در بیاورید.

۲. بعد از دیدن صفحه اصلی دکمه ادجاست (ADJUST) را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه نگهدارید. با این کار صفحه شروع به چشمک زدن می کند و آماده تغییر در تنظیمات خواهد بود.

۳. دکمه مد (MODE) را فشار دهید تا کلمه DST نمابش داده شود.

۴. با یک بار زدن دکمه آلتیمتر (ALTI) ساعت تابستانه یا DST خاموش یا روشن میشود.

۵. در نهایت بعد از خاموش کردن DST یا ساعت تابستانی میبینید که ساعت شما تنظیم شده است. با فشار دادن دکمه ادجاست (ADJUST) ساعت از حالت تنظیمات خارج می شود.

عقب کشیدن ساعت مچی دیجیتال که ساعت تابستانی ندارد

۱. دکمه مد (MODE) فشار دهید تا ساعت نمایش داده شود.

۲. دکمه ادجاست (ADJUST) را ۳ تا ۵ ثانیه نگه دارید. ساعت به حالت تنظیمات وارد می شود و چشمک زن خواهد شد.

۳. با زدن دکمه آلتیمتر (ALTI) تنظیمات ساعت انجام میشود و عدد ساعت تغییر میکند. این دکمه را چند با فشار دهید تا ساعت مورد نظر شما تنظیم شود.

۴. اگر دقیقه ساعت را هم می خواهید تنظیم کنید دکمه ادجاست (ADJUST) را یک بار فشار دهید. وقتی دقیقه چشمک زد شد با فشار دادن دکمه آلتیمتر (ALTI) عدد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۵. بعد از اتمام تنظیمات دکمه ادجاست را جند ثانیه نگه دارید تا تنظیمات ثبت شود.

در پایان

تیک تاک گالری امیدوار است بهترین خدمات را به مخاطبان خوب خودش ارائه دهد. در صورتی که سوال یا نکته ای وجود دارد حتما از طریق کامنت یا ایمیل تیم محتوای تیک تاک را مطلع فرمایید. تیک تاک گالری برای خرید ساعت مچی اصل سال هاست که به یک منبع معتبر تبدیل شده است. اطمینان از خرید یک ساعت مچی اصل نیاز بزرگی است که تیک تاک گالری تلاش کرده است آن را بر طرف کند.

منبع: rensiweb.com

۱ از ۵ - ( ۱ امتیاز )
نوشته ایجاد شد 6

یک دیدگاه در “روش عقب کشیدن ساعت مچی در ۳۰ شهریور چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا